Sıfır Atık Projesi Nedir?

  • ANA SAYFA
  • SIFIR ATIK PROJESİ
  • SIFIR ATIK PROJESİ NEDİR?
SIFIR ATIK PROJESİ

           Sıfır Atık Projesi 2017 yılından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendinin himayelerinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan bir projedir. “Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

       Sıfır Atık Projesi’nin Çevre Kanunu ve Sıfır Atık Yönetmeliği hükümlerince, Türkiye'de tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarında, Eğitim Kurumları ve Yurtlarda, Sağlık Kuruluşlarında, İş Merkezlerinde, AVM’lerde, Havalimanlarında, Zincir Marketlerde ve Sanayi Tesislerinde uygulanması zorunludur. 

        Tüm dünyada her geçen gün artan atık miktarı ve çeşitliliği karşısında; sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için sıfır atık prensibi hedef alınmalı ve entegre bir yaklaşımla atıkların yönetimi sağlanmalıdır. Bu konuda Üniversitemizde “Sıfır Atık Yönetim Sistemi Birimi” kurulmuş olup çalışmaları etkin bir şekilde devam etmektedir.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi B Blok 4.kat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.